zvláštna cena

zvláštna cena rozhlasu a televízie slovenska

Zvláštna cena RTVS je rovnako vecnou cenou, udeľuje ju RTVS a je určená výraznej rozhlasovej umeleckej osobnosti (herec, režisér, hudobník), ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.

zvláštna cena rtvs 2020

Rozhlas a televízia Slovenska v roku 2020 udeľuje Zvláštnu cenu RTVS významnej slovenskej herečke Božidare Turzonovovej, ktorá svojím celoživotným dielom výrazne ovplyvnila rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti. 

Božidara Turzonovová (1942)

Herečka, vysokoškolská pedagogička

Už v detstve navštevovala dramatický krúžok a venovala sa účinkovaniu v detskej rozhlasovej dramatickej družine a hre na klavíri. V roku 1963 úspešne absolvovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Počas štúdia dostala prvú filmovú príležitosť vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Po absolutóriu sa stala členkou SND, v ktorom pôsobí dodnes. Na svojom konte má účinkovanie v jednom s najúspešnejších muzikálov na Slovensku – Na skle maľované, v Tajovského Ženskom zákone, v Albeeho Krehkej rovnováhe a Barčovom Mastnom hrnci. Jej herecké umenie si všimli aj také zvučné mená ako Jiří Krejčík, Otakar Vávra a Petr Weigl. Do diváckej pamäte sa natrvalo zapísala ako predstaviteľka opernej „divy“ Emy Destinovej v Krejčíkovom filme Božská Ema. V roku 1979 získala titul zaslúžilá umelkyňa, v roku 2008 štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy, v roku 2009 Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Je laureátkou Krištáľového krídla za rok 1997 v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. V roku 2017 bola uvedená do Siene slávy TV ankety OTO. Pokiaľ ide o rozhlasovú tvorbu pre deti, jej hlas zaznel v mnohých rozprávkach – napríklad v titule Libuše Friedovej Každý lieta inakšie, Františka Navara Islandské rozprávky, v Gruzínskych rozprávkach, vo Vianočnej rozprávke Selmy Lagerlöfovej. Účinkovala takisto v mnohých rozprávkových hrách: Aladín a čarodejná lampa František Hrubín), Popoluška (Daniel Hevier), Lucka a klávesy Pavla Kováčová), O zlatej krajine (Andrej Bystran), Rozprávka o piesni (Rudolf Dobiáš), Matej veľký kráľ a Uľjana veľká kráľovná (Pavol Dobšinský/Elena Antalová), Palculienka (Dana Garguláková), Čertovská rozprávka (Elena Antalová), O dvoch tkáčoch Abdulovi a Jusufovi (Alexander Reis), Lupienok a princezná Makovienka (Ján Turan).

zvláštna cena literárneho informačného centra – cena márie ďuríčkovej

Zvláštna cena Literárneho informačného centra (LIC) – Cena Márie Ďuríčkovej je určená autorovi v oblasti detskej tvorby za významný umelecký prínos.

zvláštna cena lic 2020

LIC v roku 2020 udeľuje Zvláštnu cenu Literárneho informačného centra – Cenu Márie Ďuríčkovej Jane Bodnárovej za zvrchovaný umelecký prístup k literárnej tvorbe pre deti a mládež, za vytváranie poetického obrazu vnútorného sveta vnímavého dieťaťa a za metaforické, imaginatívne zobrazenie jeho prežívania.

Jana Bodnárová (1950)
Prozaička, poetka, scenáristka a dramatička

Vyštudovala dejiny umenia na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pracovala ako pamiatkárka, od začiatku 90. rokov sa venuje takmer výlučne literárnej tvorbe. Debutovala knihou poviedok Aféra rozumu, za ktorú získala Cenu Ivana Krasku. Píše poéziu (Terranova, ŠE-PO-TY, Z periférií, V záhradách / Pod dronmi), prózu (Závojovaná žena, Takmer neviditeľná, Náhrdelník / Obojok, NOCturná), knihy pre deti a mládež (Dievčatko z veže, Barborkino kino, O strome, ktorý bol na ceste – Najlepšia detská kniha jari 2006, Trinásť, Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy, Sabínkine prázdniny), rozhlasové hry (Tancovanie v kruhu – prémia Literárneho fondu 2008, Prípad, Ona). Patrí aj medzi úspešných dramatikov (Spiace mesto, Kozoroh, Kurz orientálneho tanca – najlepší dramatický text 2004, Snežný vrchol – DRÁMA 2013 – 3. miesto), je autorkou scenárov k filmom Smutný valčík, Fragmenty z malomesta, Insomnia. Od polovice 90. rokov sa venuje tvorbe a prezentácii video performancií v domácich galériách a experimentálnych divadelných scénach, ako aj v zahraničí (Lux centre Londýn 1998, Centrum kultúry Lodž 1998, Balász Béla Stúdió Budapešť 1999, Zamek Ujazdowski Varšava 1999, Medzinárodný festival ženské video Nový Sad 2000). Jej diela boli preložené do viacerých európskych jazykov, do hindčiny a arabčiny.