Ďalší autori a hostia festivalu

Marián Čekovský

Hudobník, spevák, skladateľ, dabingový herec, komik a moderátor

Vyštudoval na košickom konzervatóriu, hudobno-dramatický odbor hru na klavír. V počiatkoch svojho pôsobenia v Slovenskom šoubiznise sa fanúšikom zapísal do povedomia najmä vďaka pôsobeniu v hudobnej kapele No Name. V Slovenskej televízii spolu s Petrom Marcinom moderoval reláciu Minitalent Show. V súčasnosti je členom kapely Čekovský Band. Počas svojej kariéry spolupracoval s poprednými osobnosťami slovenskej hudobnej scény – s Richardom Müllerom, Vašom Patejdlom, Pavlom Hammelom, Robom Grigorovom, Darou Rolins, skupinou IMT Smile, Kontrafakt a mnohými ďalšími. Okrem skladania piesní sa venuje aj skladaniu a písaniu piesní k filmom, do hudobných relácií a divadelných predstavení. Istý čas pôsobil ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase v Košiciach. Ako moderátor sa objavil v rade televíznych relácií a svoj hlas prepožičal aj kreslenej postavičke Pišta (vajda z rómskej osady) zo seriálu Local TV. Jeho tvár sa objavila aj v situačnej komédii Hoď svišťom, kde stvárnil zahraničného hosťa hotela. Sporadicky sa objavuje aj v TV relácii Partička. V súčasnosti je Marián Čekovský jedným z najuznávanejších hudobníkov na slovenskej hudobnej scéne. Je ženatý, s manželkou a deťmi žije v Košiciach.

Veronika Dianišková

Poetka, publicistka, pedagogička

Študovala na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor divadelná réžia a dramaturgia. Absolvovala študijnú stáž so zameraním na dramaturgiu v Lisabone. Pôsobí ako učiteľka literárno-dramatického odboru na základnej umeleckej škole v Bratislave. Autorské texty publikuje prevažne v periodikách Revue aktuálnej kultúry, Slovenské pohľady, LET, Dotyky. Prezentuje ich i v rozhlase – napríklad v rádiách Devín a Regina či v rámci rôznych podujatí. Na svojom konte má množstvo analyticko-kritických článkov z divadelnej oblasti (SME, .týždeň, Nota Bene a i.). Vydala básnické zbierky Labyrint okolo rúk, Zlaté pávy sa rozpadnú na sneh, Správy z nedomovov a takisto knižku pre deti s názvom Pirátske rozprávky.

Simona Hrušovská

Producentka

Študovala na Vysokej škole môzických umení v Bratislave. Ako producentka spolupracovala s mnohými významnými slovenskými i zahraničnými režisérmi, napríklad Agnieszkou Holland alebo Theodorom Kuhnom. Spoločne s Veronikou Kocourkovou je spolumajiteľkou produkčnej spoločnosti Super film, ktorá sa venuje hlavne produkcii audiovizuálnych diel vo všetkých fázach výroby, ale aj produkcii, kreatívnej stránke kultúrnych i filmových podujatí a vydavateľskej činnosti. Producentsky sa podieľala na výrobe filmov ako napríklad Eva Nová, Nina, Iná hudba, Ostrým nožom, Divoké bytosti a Jama.

Tomáš Hudák

Stand-up komik, scenárista, moderátor, textár a bývalý novinár

Dva roky študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a tri roky divadelnú dramaturgiu na bratislavskej VŠMU v ročníku Juraja Nvotu. Začínal najprv ako novinár, už počas pôsobenia v denníku SME sa však snažil presadiť ako humorista a politicko-satirický komentátor. V auguste 2016 definitívne odišiel zo spravodajstva a začal sa venovať výlučne stand-up comedy a scenáristike. Ako stand-up komik vystupuje so zoskupením Silné reči. V Slovenskom rozhlase stojí so Samom Trnkom za zábavníkom Skúška sirén, ktorý od septembra 2018 pravidelne vysiela Slovenský rozhlas.

Lucia Hurajová

Herečka

Absolvovala francúzske bilingválne gymnázium, študovala herectvo na VŠMU v Bratislave vysokoškolské štúdia ukončila doktorátom z teatrológie. Vedomosti z gymnázia zúročila počas ročnej stáže v Paríži. Ako herečka pôsobí v Štúdiu S, v Divadle v podpalubí a v Túlavom divadle. Televízni diváci ju poznajú napríklad zo seriálov Pravá tvár či Dokonalý svet. Čítala večerníčky pre deti (Rozprávky malých národov veľkej Číny, S dievčiskom sa nehráme). Účinkovala v rozprávkovej hre Príbeh o krásnej panej Nangse.

Alžbeta Kamenská

Bábkoherečka

Je absolventkou Katedry bábkarskej tvorby na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Venuje sa divadlu, tvorbe a animáciám pre deti i dospelých. Je zakladateľkou a členkou Divadla ŠiBe. Vystupuje ako herečka v divadelno-speváckom projekte Hanička a Murko, známom z televízie Rik. Spolupracuje s Múzeom bábkarských kultúr a hračiek. Takisto vystupuje vo folklórnom súbore Prameň.

Zuzana Jurigová Kapráliková

Herečka, redaktorka, autorka rozhlasových scenárov a hier

Je vedúcou Detskej rozhlasovej dramatickej družiny od roku 2008. Sama bola členkou Detskej rozhlasovej dramatickej družiny od svojich 9 do 15 rokov. V rozhlasovom archíve nájdete stovky nahrávok s jej hlasom. Už ako dieťa získala niekoľko cien za herecký výkon. V súčasnosti účinkuje pravidelne v relácii Bola raz jedna povesť i v Literárnej revue Dada Nagya. Ako redaktorka sa sústreďuje najmä na rozhlasovú tvorbu pre menšie deti, na ktorej sa podieľa aj režijne. Ide o dramatizované rozprávky, čítanie z kníh slovenských autorov a reláciu o knihách pre deti. Jednu divadelnú sezónu pôsobila ako herečka v DAB v Nitre a desať divadelných sezón na Novej scéne v Bratislave. Má za sebou veľké množstvo dabingových postáv, aj účinkovaní pred kamerou, v televízii i vo filme. Viac než desať rokov sa venovala aj úpravám dialógov pre dabing, prispievala článkami na rôzne témy do časopisu Dámska jazda, učila hereckú tvorbu a umelecký prednes na Konzervatóriu v Bratislave, aj v dvoch ZUŠ. Napísala niekoľko rozhlasových scenárov – dramatizovaných rozprávok aj povestí. Je autorkou textov piesní i scenáru divadelnej rozprávky Kozliatka a vlk, v ktorej účinkuje spolu s ďalšími členmi hereckej rodiny Kaprálikovcov v Štúdiu Olympia na Novej scéne. V roku 2012 získala Zázračný oriešok za réžiu – cenu za najlepšiu monologickú rozprávku. V roku 2019 jej vyšla obrázková knižka Kde je kto? s básničkami a s kartovou hrou, určená na orientáciu v priestore.

Dada Klementová

Hudobná skladateľka, aranžérka, klaviristka, vokalistka, vysokoškolská pedagogička

Absolventka Konzervatória v Brne – obor klavír. V rokoch 1971-75 korepetítorka baletu Janáčkovho divadla v Brne, 1975 – 93 na brnenskom Konzervatóriu (korepetície v balete a na hudebno-dramatickom oddelení), od roku 1991 spolupráca s ateliérom muzikálového herectva na DIFA JAMU – viachlasný spev, korepetície, herecko – vokálne interpretácie.
Aktívna koncertná činnosť: kapela Quakvarteto zameraná na vlastnú tvorbu a voľnú improvizáciu (CD: Quakvarteto – Průvany, Quakvarteto- Children’s Songs by Chick Corea), spolupráca s HADivadlem (piesne Jiřího Bulisa, CD Hosté na zemi), vlastné tematické klubové programy zamerané na českú tvorbu, moderný šansón, piesne J.Suchého a J. Šlitra. Autorská tvorba: piesne, komorné skladby, hudba ku krátkym filmom, scénická hudba, (CD Sonety-Hamlet-Vyznání, Vznešené vášně, Sonety-Večer tříkrálový-Inspirace).
Od roku 1991 pracuje na Divadelnej fakulte JAMU v Brne (oddelenie muzikálového herectva). Jej hlavnou náplňou je ansámblový spev. Práce so študentmi venuje veľa energie, ale vidieť, že ju to napĺňa. Píše pre nich hudbu, upravuje zaujímavé skladby do viacerých hlasov.
Z jej diskografie je zaujímavé aj CD s knižkou Setkání/Stretnutie, kde sú nahraté zhudobnené básne Jana Skácela a Milana Rúfusa.
Hudba je neodmysliteľnou súčasťou rozhlasových rozprávok a preto aj hudobní hostia nesmú chýbať na rozprávkovom festivale. Už po tretíkrát počas svojej histórie sme na Zázračnom oriešku v Piešťanoch privítali poslucháčov Ateliéru muzikálového herectva Divadelnej fakulty JAMU v Brne pod vedením Dady Klementovej. Na IX. ročníku tohto festivalu v roku 2016 sa predstavili dvakrát, a to na vernisáži Obrázky kúzelné i hávedné v priestoroch Mestskej knižnice v Piešťanoch, a v Dome umenia v programe Literáti z naší čtvrti a Zlatá stuha 2015.

Veronika Kocourková

Režisérka, animátorka, ilustrátorka

Študovala animovanú tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení. Pracuje ako animátorka a grafická dizajnérka na voľnej nohe. Ako spoluzakladateľka produkčného štúdia Super Film sa venuje produkcii animovaných filmov pre deti a mládež, edukačným formátom a debutantským filmom. Je autorkou krátkeho animovaného filmu Ako vzniká tornádo, autzobiografického komiksu Superkomix a animovaného seriálu RTVS s názvom Tresky Plesky.

Martin Kollár

Herec

Narodil sa v Partizánskom. Vyštudoval herectvo na Súkromnom konzervatóriu v Nitre a odbor Bábkarská tvorba na VŠMU. Päť rokov bol členom súboru divadla Stoka, kde stvárnil približne dvadsať postáv. Hosťoval v niekoľkých inscenáciách divadla Ludus. Má za sebou niekoľko postáv v hraných televíznych, či internetových reklamách. Do reklamných kampaní prepožičal aj svoj hlas. Taktiež svojim hlasom stvárnil postavy rozhlasových hier. V súčasnosti účinkuje v inscenáciách zájazdového divadla TUŠ, divadla Stoka, divadla Ludus a o.z. Prvý plán, alebo v televíznej relácii pre deti s názvom Smajlíkovci, ktorý pripravuje RTVS.

Katarína Kosánová

Výtvarníčka, pedagogička, dramaturgička a scenáristka

Už od študentských čias sa zaoberá spôsobmi, ako deťom sprístupniť výtvarné umenie. Táto záľuba sa stala aj jej chlebíkom. Pracovala a stále spolupracuje ako dramaturgička a scenáristka projektov v Bibiane, bola galerijnou pedagogičkou v SNG, teraz učí na základnej škole program ITV. Svoje nápady publikuje v časopisoch.

Šimon Peter Králik

Bábkoherec

Je absolventom Katedry bábkarskej tvorby na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a členom Divadla ŠiBe. Okrem tvorby a účinkovania v platforme spomínaného divadla vystupuje v rôznych projektoch, venuje sa tvorbe hudby a písaniu. Spolupracuje s divadlom Ticho a spol.

Miroslav Mihálek

Bábkoherec, pedagóg

Študoval bábkarskú tvorbu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Spoločne s inými absolventmi tohto odboru založil v roku 2012 divadlo SpozaVoza. Centrom jeho záujmu sú predstavenia určené predovšetkým deťom a mládeži. Dlhodobo a úspešne spolupracuje s Osmijankom, n.o., Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti, Kremnickým divadlom, Divadlom Hop a Skok, Nomantinels či s Múzeom karpatských Nemcov, pre ktoré vytvoril predstavenia v nemeckom jazyku. Pôsobí aj ako hudobník a pedagóg literárno-dramatického odboru na ZUŠ Júliusa Kowalského v Bratislave. Je členom francúzskej Union Internationale de la Marionnette.

Veronika Obertová

Režisérka

Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (Ateliér vizuálnej komunikácie, Ateliér grafiky). Vzdelanie si rozšírila na Aristotle University v Grécku a Akadémii vizuálneho umenia v Rumunsku. Zúčastnila sa mnohých seminárov a workshopov nielen doma, ale i v zahraničí, napríklad v Českej republike, Nemecku, Albánsku. Venuje sa animácií, projekcií, hudobných klipov a motion-designu. Spolu s Michaelou Čopíkovou založila v roku 2010 štúdio Ové Pictures. Je držiteľkou mnohých významných ocenení, napríklad Cena primátora v rámci festivalu Eurotour, Cenu divákov v rámci festivalu krátkometrážnych filmov Azyl, Zlatú cenu za najlepšiu študentskú animáciu v rámci siedmeho ročníka Medzinárodného festivalu animácie v Teheráne, cenu MONSTRA 2011 za najlepší krátky študentský film, Cenu za najlepšiu animáciu v rámci berlínskeho festivalu InterFilm, Cenu literárneho fondu v rámci Bienále animovaných filmov v Bratislave a ďalšie.

Zuzana POSPÍŠILOVÁ

Spisovateľka

Vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte v Brne. Desať rokov pracovala ako psychologička v Špeciálnom pedagogickom centre pre deti s mentálnym postihnutím v Ostrave. Má dve dcéry, Aničku a Marušku – k písaniu knižiek sa dostala najmä vďaka nim, keď začala sama vymýšľať a písať rôzne rozprávky, príbehy, básničky. Na svojich knihách spolupracuje napríklad s ilustrátorom Michalom Sušinom (Psí hrdina, Kočičí pohádky, Psí pohádky, Knihovnické pohádky, atď). V ankete SUK – Čteme všichni 2016 získala práve kniha Knihovnické pohádky ocenenie v kategórii Cena knihovníkov. V rámci piateho ročníka českej súťaže hmatových kníh pre nevidiace deti, Tactus.cz, získala mimoriadne ocenenie poroty za krásne detské texty v niekoľkých súťažných dielach. Kniha Bez práce nejsou koláče bola ocenená prvým miestom v kategórii Detskej literatúry vydavateľskej súťaže v rámci Polabského knižného veľtrhu v roku 2014. Kniha Lumpíček a Rošťanda získala cenu Městské knihovny v Lysé nad Labem v rámci Polabského knižního veletrhu v 2011.
Na svojom konte má množstvo kníh pre deti a mládež, napríklad Dědečkovy povídačky, Štěpánův podivuhodný stroj, Školnice Valerie se ujíma vedení, Kouzelná třída v muzeu, séria DeTEKTiVové , Psí hrdina, Kočičí pohádky, Zimní škola v přírodě, Kouzelné sedlo, Psí pohádky, Knihovnické pohádky, Vesmírné kameny, Zlobivé pohádky, Uf, oni přistáli, Lumpíček a Rošťanda a mnoho ďalších.

Alexandra Salmela

Poetka, prozaička, dramatička

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fínčinu na Karlovej univerzite v Prahe. S manželom a deťmi Viktorom a Sofiou žijú vo fínskom meste Tampere. Debutovala románom 27 čiže smrť robí umelca, ktorý napísala vo fínskom jazyku. Za svoju prvotinu získala ocenenie denníka Helsingin Sanomat a bola nominovaná medzi finalistov národnej literárnej súťaže Finlandia. Román bol preložený do viacerých jazykov, slovenský preklad postúpil do finále Anasoft litera 2012. Je autorkou mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. S ilustrátorkou Martinou Matlovičovou vytvorila knižku pre deti Žirafia mama a iné príšery, ktorá vyšla zároveň vo Fínsku aj na Slovensku. Kniha obsahuje 21 krátkych rozprávok, v ktorých spisovateľka opisuje starosti detí vyrovnávajúcich sa s niekedy nepochopiteľným svetom dospelých. Ďeťom venovala aj ďalšie rozprávkové tituly Princezná opica, Lodníci na Mississippi a Severnejšie ako na sever. Jej dielom je aj kniha Mimi a Líza, ktorú spracovala na základe rovnomenného animovaného seriálu Kataríny Kerekešovej a Kataríny Molákovej. Kniha prináša dobrodružstvá dvoch dievčatiek – nevidiacej Mimi a bláznivej Lízy, ktoré sú najmä príbehmi o inakosti a o tom, ako vnímajú svet nevidiace deti. V najnovšej knihe Antihrdina sa venuje cynizmu a nádeji v kolabujúcom svete.

Boris Šíma

Režisér

Študoval na Katedre animovanej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave.
Debutoval v roku 2002 študentským filmom Dnes mám prvé randevú. Ten získal Cenu riaditeľa filmového festivalu Art Film Trenčianske Teplice. V roku 2008 režíroval animovaný film Chyťte ho! – veselý príbeh o veľkom dobrodružstve malého chlapca počas školskej návštevy múzea. Film získal Prémiu Literárneho fondu na IX. ročníku Bienále animácie Bratislava – BAB 2008 a reprezentoval Slovensko aj na 12. ročníku MECAL – Medzinárodného festivalu krátkych filmov v Barcelone v roku 2010. Ako ilustrátor spolu s Katarínou Kerekešovou a Ivanou Šebestovou výtvarne stvárnil hrdinov animovaných seriálov a knižiek pre deti Mimi a Líza a Websterovci – práve tí získali v roku 2019 ocenenie Najkrajšia kniha jesene.

Kristína Svarinská

Slovenská filmová, seriálová a divadelná herečka obľúbená aj v dabingu

Jej prvá veľká rola bola v dráme z roku 2003 s názvom Neverné hry. Diváci ju poznajú z televíznych seriálov Panelák, Keby bolo keby, Druhý dych či Sestričky. Mala obdobie, keď účinkovala v niekoľkých seriáloch naraz a popritom stíhala nakrúcať aj filmy. Pamätať si ju môžete zo snímok Lóve, Colette, 10 pravidiel, ako zbaliť dievča, Bezva ženská na krku alebo
z filmových rozprávok Sedem zhavranených bratov či Najlepší priateľ. Práve rozhlasové rozprávky sú oblasťou, ktorá jej prirástla k srdcu a na konte má viaceré výrazné postavy v nich, ako napríklad Ruženka v Storočnej rozprávke (2004), Princezná Henrieta v Princeznej v ježovej koži (2016), Myltyl v Ceste za Modrým vtákom (2000), Dorotka v Dorotke a iných zázračných krajinách (2002) alebo Johana vo Vianočnej rybe princeznej Johany (2003).

Táňa Tadlánková

Režisérka

Patrí medzi výrazné režisérske osobnosti Slovenského rozhlasu, niekoľkokrát získala ceny za réžiu na festivaloch pôvodnej slovenskej rozhlasovej hry. Pracovala ako pedagogička Detskej rozhlasovej dramatickej družiny a detskí interpreti pod jej režijným vedením niekoľkokrát získali cenu na Festivale Zázračný oriešok. Režírovala aj v zahraničných rozhlasoch, televízii a v divadle.

Lukáš Tandara

Bábkoherec

Vyštudoval bábkoherectvo na Katedre bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení. Pôsobil v Bábkovom divadle v Žiline, v Divadle Pôtoň, v Divadle Ludus, či v sérií dramatizovaných čítaní pre neziskovú organizáciu Osmijanko. Autorsky spracoval a do dramatizovanej podoby pretransformoval ľudovú rozprávku Sama Czambela „Hanička bez rúk“. V lete 2016 absolvoval stáž v americkom divadle Bread and Puppet a v rokoch 2017/2018 medzinárodný improvizačný projekt Európskej Únie „Our lives“ (Berlín – Kodaň). Účinkoval v divadelných predstaveniach Mio, môj Mio, Na slepačích krídlach, Zhavranelí, Snehová kráľovná, Kráľ, Dúhové rozprávky, Príšerka Charlie, Príbehy stien, Popolvár, Adventura humana.

Adriana TOTIKOVÁ

Režisérka, autorka, dramaturgička, herecká koučka a príležitostná herečka

Absolvovala štúdium slovakistiky a estetiky na Univerzite Komenského, kde získala aj doktorát, a divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tvorí a režíruje v divadlách na Slovensku, v Čechách, Poľsku a USA. Vedie vlastnú spoločnosť JURIA production, ktorá dlhodobo spolupracuje na úspešných televíznych projektoch. Podieľa sa na animovanom seriáli Tresky-Plesky. Je autorkou vlastných divadelných hier a scenárov. Ako prvá herecká koučka na Slovensku spolupracuje na filmoch a divadelných workshopoch doma i v zahraničí. Je expertkou na vyhľadávanie detských hereckých talentov.

Samo Trnka

Komik

Narodil sa roku 1980 v Bratislave. Študovať vysokú školu odišiel do Nitry, kde absolvoval estetiku a angličtinu na FF UKF. Potom sa vrátil do Bratislavy. Pracuje na online oddelení denníka Sme na projekte Guláš.sme.sk a v Tv.sme.sk, kde robí politickú satiru a televízne humory vôbec. Medzi jeho najznámejšie „kúsky“ patrí paródia prezidentského prejavu. Ako spoluzakladateľ Združenia nič netušiacich a člen jeho Topmeneždementu požíva funkciu Rádytel zemegule. Má vlastnú Stand-Up comedy show Pančlajn a tiež organizuje Roast show Na Facku, kde si spolu s ďalšími komikmi podáva známe osobnosti slovenskej kultúry. Spolu s Tomášom Hudákom je autorom silvestrovského rozhlasového zábavníka Od ucha k bruchu (2017), kde spolu aj účinkovali. Na jeho základe vznikol rozhlasový program Skúška sirén, ktorý od septembra 2018 pravidelne vysiela Slovenský rozhlas.

Rozália Vlasková

Redaktorka

Študovala etnológiu a kultúrnu antropológiu, v súčasnosti pracuje ako redaktorka v Slovenskom rozhlase (Rádio Junior).