TVORCA CENY ZÁZRAČNÝ ORIEŠOK 2020

Juraj MARTIŠKA (1969)

Výtvarník, ilustrátor, grafický dizajnér

Vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (odbor maliarstvo). Venuje sa ilustrácii, voľnej tvorbe a grafickému dizajnu. Ilustroval niekoľko desiatok učebníc a kníh autorov pre deti a mládež.
Ocenenia: Najkrajšie knihy Slovenska 2009 – Červík Ervín., Čestná listina IBBY za ilustrácie knihy Krajinka s koníkom 2012., Cena Ľudovíta Fullu za ilustračnú tvorbu pre deti a mládež 2013.
Výber z bibliografie: Dievčatko z veže (J. Bodnárová), Ako vyzerajú čísielka (S. Antalová), O medvedíkovi bez mena (M. Lazárová), Koľko váži Matilda (J. Holub), Starec, ktorý lietal (spolu s M. Martiškovou, J. Milčák), Prázdniny so strýcom Rafaelom (V. Šikula), Čáry-máry fuk! (Z. Kulišková), Keď ťa chytím, tak ťa zjem! (J. Kollár), Starovek pod lupou (M. Hlušíková), Ako sa Otko potkol o Fidlibuma (H. Marčeková), Rok Sivka Ohniváka (T. Revajová), 3x Komiks (J. Martiška), Rozšantená abeceda (D. Hlavatá), To si piš! (I. Březinová), Zádušní mše za hraběnku (J. Holub).