portréty ilustrátorov

peter čisárik (1958)

Ilustrátor, maliar, scénograf, pedagóg

Stredoškolské vzdelanie získal v odbore Propagačná grafika na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach. Neskôr študoval bábkarskú scénografiu a technológiu na DAMU v Prahe, čo sa odráža i v jeho ilustráciách. Po štúdiách pracoval ako scénograf v Bábkovom divadle Košice. Takmer 19 rokov pôsobil ako pedagóg, zástupca riaditeľa a riaditeľ na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. V súčasnosti je pedagógom na Katedre bábkarskej tvorby VŠMU v Bratislave. Knihy z Čisárikovej ilustrátorskej dielne sú vždy kultúrnou udalosťou a väčšina z nich získala ocenenia v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. V roku 1990 to bola knižka Snehuliacke ostrovy Jána Uličianskeho, v roku 1993 Máme Emu (Ján Uličiansky), v roku 1996 Veverička Veronka (Ján Uličiansky), v roku 2000 Vkladná knižka rozprávok a básničiek (Jozef Mokoš), v roku 2002 Pán Prváčik (Ján Uličiansky). Za svoju tvorbu získal aj ďalšie prestížne ocenenia – Cenu Ľudovíta Fullu (1997), Cenu Ministerstva kultúry SR (1993, 2001), nomináciu na Cenu H. Ch. Andersena, Juhoafrická republika (2004).

Katarína ILKOVIČOVÁ (1982)

Ilustrátorka, grafická dizajnérka, autorka ceny Zázračný oriešok 2018

Patrí medzi súčasnú generáciu mladých ilustrátorov detských kníh. Vyštudovala ilustráciu a grafický dizajn na Akadémii výtvarných umení v poľskom Krakove. Po skončení štúdia pracovala ako grafická dizajnérka. Od roku 2007 ilustrovala niekoľko kníh v spolupráci s vydavateľstvami na Slovensku aj v Čechách. Jej obrázky sú jemné, pastelovo farebné, úprimné a detsky hravé. Je autorkou ilustrácií v knihách: Neplechy školníčky Agneše (Alžbeta Verešpejová), Babka na rebríku (Dušan Dušek), Keď sa pes smeje (Juraj Šebesta), Bublinkové rozprávky (Marta Hlušíková), Já se nechtěl stěhovat! (Daniela Krolupperová), Ježkovy voči a jiné pohádky (Stanislava Reschová), Pohádky pod polštář (Zuzana Pospíšilová), Pyžamový týden – Pyžamový týždeň (Barbora Škovierová), Vinohradnícke povesti (Dobroslava Luknárová, Zuzana Kuglerová), Prečo lienky nosia podkolienky (Ivona Ďuričová), Snehuliačik šepol mame (František Rojček), Večera u kráľa (Pavel Uher), Kočka Kačka (Ivona Březinová), Hups, Rups a Šups (Gabriela Futová, Katarína Škorupová), O zlatej rybke / O rybke Beličke (Mária Števková, Jozef Kroner). V súčasnosti pracuje ako freelance ilustrátorka. Okrem ilustrácie sa venuje aj grafickému dizajnu. Pravidelne prispieva ilustráciami do Včielky a Zorničky, alebo SME deťom. Je členkou Asociácie ilustrátorov. Žije v Prešove.

Miloš Kopták (1969)

Výtvarník, akademický maliar

Študoval grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave. Venuje sa maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, fotografii, landartu a najmä knižnej ilustrácii, spolupracuje s domácimi i zahraničnými vydavateľstvami. Lektoruje odborné semináre a workshopy z oblasti ilustrácie, knižnej tvorby a voľného umenia (Paríž, Bologna, Kuala Lumpur, Frankfurt, Moskva). Stál pri založení Asociácie ilustrátorov. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových výstavách doma i v zahraničí, je nositeľom domácich i zahraničných ocenení (Grand Prix Vox humanita Ostrava 1994, Grand Prix Gaz de France – 1997, Zlatá stuha 2006, Najkrajšia kniha roka, zima 2003, Najkrajšie ilustrácie roka, Praha 2007, Cena Ľudovíta Fullu 2009). Je autorom ilustrácií v knihách: Kocúr na kolieskových korčuliach., Malá princezná (Ján Uličiansky), Spišské povesti (Anton Marec), Grécke mýty (Eduard Petiška), Africké pohádky (Kama Sywar Kamanda), Škola po škole (Daniel Hevier) a ďalšie.

Vladimír KRÁL (1974)

Ilustrátor, maliar, grafický dizajnér, autor ceny Zázračný oriešok 2012

Je absolventom Katedry animovanej tvorby na FTF VŠMU v Bratislave. Pracoval ako animátor v štúdiu Interline či ako výtvarník a režisér reklamných spotov a televíznych relácií. Súčasťou jeho animovanej tvorby je úvodná zvučka filmového festivalu Art Film 1999, výtvarné návrhy k dokumentárnemu cyklu Římani za humny a grafický dizajn obľúbenej detskej relácie RTVS – Trpaslíci. Vytvoril ilustrácie ku knihám Astík a Obík (Kristína Vulganová), Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky), Vianočné mystérium (Jostein Gaarder), Kozliatka (Mária Rázusová-Martáková, Jaroslava Blažková), Ako šlo vajce na vandrovku / Tri prasiatka (Mária Rázusová-Martáková, Margita Príbusová), Janko Hraško / O Janíčkovi (Mária Ďuríčková), Jako by tu tisíc dětí bylo (Adolf Heyduk, Petr Šrámek), Vtáčia legenda (Daniel Hevier), Líza, mačka z Trojice (Ján Uličiansky). Knihy s jeho ilustráciami boli opakovane ocenené v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Za ilustrácie ku knihe Vianočné mystérium získal Cenu Ministerstva kultúry SR, kniha Kozliatka bola nominovaná na čestnú listinu IBBY. Kniha Vtáčia legenda získala Cenu BIBIANY za najkrajšiu detskú knihu 2018 a Cenu Ministerstva kultúry 2018 za vynikajúce ilustrácie. Rozprávkové tituly Analfabeta Negramotná a Kozliatka vyšli aj v českom preklade.

Martina MATLOVIČOVÁ (1975)

Výtvarníčka, ilustrátorka, autorka ceny Zázračný oriešok 2010

Študovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole a neskôr Katedre animovanej tvorby FTF VŠMU v Bratislave. Venuje sa voľnej tvorbe, koláži na dreve v kombinácii s textilom, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Ilustrovala množstvo úspešných knižných titulov – Ohňostroj pre deduška, Mačky vo vreci (Jaroslava Blažková), Všetky moje zvieratá (Kveta Dašková), Drevený tato (Tomáš Janovic), Denis a jeho sestry (Toňa Revajová), Dokonalá Klára (Gabriela Futová), Tracyho tiger (William Saroyan), Čauko, bengoši (Ján Navrátil), A pak se to stalo!, Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (Ester Stará), Žirafia mama a iné príšery (Alexandra Salmela), Leonardo, kocúr z ulice (Ján Uličiansky), Gorila a já, Vránova neobyčejná dobrodružství (Frida Nilsson), Chlapec s očami ako hviezdy (Pero Le Kvet), Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali (Peter Karpinský) a ďalšie. Za knižnú tvorbu získala niekoľko ocenení v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté jablko BIB 2009 a naposledy Cenu Ľudovíta Fullu 2015 za vynikajúce dielo významne prispievajúce k rozvoju slovenského ilustračného umenia pre deti a mládež. V Českej republike získala opakovane prestížne ocenenie Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros. Ilustrácie vystavovala na kolektívnych výstavách na Slovensku, v Českej republike, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku.

Daniela OLEJNÍKOVÁ (1986)

Maliarka, ilustrátorka, grafička

Absolvovala štúdium grafiky a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení. Venuje sa digitálnej ilustrácii, linorytu, akvarelu či akrylu. Na svojom konte má ilustrácie ku knižkám mnohých významných slovenských i zahraničných autorov, napríklad O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (Miro Čársky), Trinásť (Jana Bodnárová), Slávik (Hans Christian Andersen), Liek pre Vĺčika (autorka), V melónovom cukre (Richard Brautigan), Spiace mesto, Spiaca spravodlivosť, Spiace tajomstvo (Martin Vopěnka), Bydlíme (Jiří Dvořák), Havětník (Jiří Dvořák), staroindický epos Mahábhárata, Vie, čo urobí (Katarína Kucbelová), Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy (Jana Bodnárová), O kresbe, čo ožila (Daniel Pastirčák), Zatúlaný gombík (Zuzana Csontosová), Ema a Max (Jana Šajgalíková), Útek (Marek Vadas), Největší přání (Ester Stará). Jej ilustrácie sa objavili v časopisoch Včielka, Zornička, Slniečku a v denníkoch SME a Denník N. Je držiteľkou Plakety BIB 2013, Ceny za grafickú úpravu, ocenení Najkrajšie knihy Slovenska a Nejkrásnější knihy CZ 2018, Zlatej stuhy, Zlatého jablka BIB 2017, Ceny Ministerstva kultúry za vynikajúce ilustrácie.

Ľuboslav PAĽO (1968)

Ilustrátor, maliar, grafik, výtvarník, pedagóg

Je absolventom Pedagogickej fakulty UPJŠ v Prešove a Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie prof. Dušana Kállaya na VŠVU v Bratislave. Po ukončení štúdia absolvoval študijný pobyt v Paríži (Cité Internationale des Arts). Autor sa venuje voľnej tvorbe, grafike a knižnej ilustrácii. Ilustračnú tvorbu vystavoval nielen doma, ale aj v rôznych krajinách sveta. Ilustroval viac ako 30 kníh – Tuláčik a Klára (Erik Jakub Groch), Slovenské povesti (Jozef Cíger Hronský), Muž, ktorý sadil stromy (Jean Giono), Podivuhodné príbehy siedmich morí (Ján Uličiansky), Už dočiahnem na kľučku (Jana Šimulčíková), Adam a čarovná šmykľavka (Mária Lazárová). V roku 2016 vyšla vo vydavateľstve BUVIK knižka Korneja Čukovského Doktor Jajbolíto s jeho ilustráciami. Vydal aj niekoľko autorských detských kníh: Haló, haló, pani Mačka!, Kde je Afrika?, Veľká nuda: Tim a Pim, Môj kocúr Tamtam. Niektoré z kníh, ktoré ilustroval, boli preložené a publikované vo Švajčiarsku, Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, Francúzsku, Fínsku, Poľsku, Argentíne, Mexiku, Južnej Kórei, Japonsku. Mnohé z nich získali viacero ocenení doma aj v zahraničí (opakovane v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, Zlaté jablko BIB 2005, Cena Ľudovíta Fullu 2008, Bienále ilustrácií Oita v Japonsku). Autor spolupracuje aj so zahraničnými vydavateľmi, predovšetkým so švajčiarskym vydavateľstvom Bohem Press. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na VŠVU, kde vyučuje teóriu a prax ilustrovanej knihy.

Peter UCHNÁR (1970)

Ilustrátor, maliar, grafik

Absolvoval Strednú umeleckopriemyselnú školu v Košiciach. V rokoch 1992 – 1998 študoval v Ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave u profesora Dušana Kállaya, kde po skončení štúdia pôsobil ako asistent až do roku 2002. Venuje sa maľbe, voľnej grafike a knižnej ilustrácii. Vytvoril ilustrácie ku knihám: Drevený zámoček, Deoduši (Jan Werich), Tonino, pieskový šaško (Sara Nui), Kryštofův Vzdušný zámek (Ladislav Karpianus), Soľ nad zlato (Božena Němcová), Studnička (Milan Rúfus), Béowulf (Robert Nye), Rozprávky spod slovanskej lipy (Peter Vrlík), Turčianske povesti II (Jozef Tatár), Teta Agáta a jej mačacia sedmička., O dvanástich mesiačikoch (Peter Karpinský), Slovenské povesti Márie Ďuríčkovej (Mária Ďuríčková, Ondrej Sliacky), Turecká studnička (Ondrej Sliacky) a mnoho ďalších. Získal viacero prestížnych ocenení v oblasti ilustrátorskej tvorby: cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 1998 za knihu Gulliverove cesty 1, Zlaté jablko na Bienále ilustrácií Bratislava 1999, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie za rok 1999, 2004, 2009 a 2011, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2003 za Veľkú knihu slovenských rozprávok, Cenu Ľudovíta Fullu za rok 2005, Čestné uznanie IBBY za ilustrácie v knihe Veľká kniha slovenských rozprávok v roku 2006, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2008 za knihu Peter Pan, Cenu detskej poroty na Bienále ilustrácií Bratislava 2009, cenu v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska 2010 za knihu Oči a rýmy, Výročnú cenu vydavateľstva Albatros za rok 2011.

Bystrík VANČO (1975)

Výtvarník, ilustrátor, autor ceny Zázračný oriešok 2016

Absolvoval odbor Propagačné výtvarníctvo na Strednej súkromnej umeleckej škole v Bratislave. Jeho ilustrácie sú venované predovšetkým legendám a klasickým slovenským rozprávkam. Snaží sa v nich vystihnúť magickú atmosféru, zároveň však do nich pridáva už súčasné videnie. Využíva sýtu, žiarivú farebnosť a vytvára veľké farebné plochy, do ktorých vkladá svoje postavy a predmety. Jeho krajiny sú fantazijné, mestá imaginárne, čím dosahuje úžasnú rozprávkovosť svojich ilustrácií. Ilustroval detské knihy: V krajine rozprávok (Katarína Škorupová), Kovářské pohádky (Ilona Fišerová), O strome, ktorý bol na ceste (Jana Bodnárová), Moje najmilšie rozprávky (Pavol Dobšinský), Kliatba kožušníkovej vdovy., Rozprávky z blogu (Zuzana Kuglerová), O troch perách z veterného draka (Peter Glocko), Dunajská kráľovná, Prešporský zvon (Mária Ďuríčková), Najmocnejšie kúzlo (Zuzana Csontosová), Rozprávka o veštcovi a starej krivde (Roman Brat). Za knihu O strome, ktorý bol na ceste, získal v roku 2006 ocenenie Najkrajšia kniha jari, kniha Hovoriaci vtáčik bola ocenená ako Najlepšia detská kniha jari 2008.