Kniha – rozhlas – divadlo

pondelok 28. septembra 2020 o 13.00 h

Mestská knižnica, Školská 19

Spoločná vernisáž výstav XI. ročníka festivalu.
Tvorca Ceny Zázračný oriešok 2020 Juraj Martiška predstavuje v rámci svojej výstavy Hra farieb všetkým priaznivcom hravých a vtipných obrázkov prierez zo svojej tvorby. Výstava pozostáva z ilustrácií kníh významných slovenských a zahraničných autorov pre deti a mládež (Toňa Revajová, Jiří Holub, Ivona Březinová a ďalší). Okrem toho môže návštevník vidieť priestorové objekty z knižiek Pavla Dobšinského.
Slovenský ilustrátor Peter Uchnár predstaví svoju výstavu Spevavé obrázky Petra Uchnára, inštalovanú v priestoroch Café Alexander hotela Thermia Palace na Kúpeľnom ostrove. Vystavené ilustrácie sú z kníh Spevavé rozprávky (vydavateľstvo Buvik) a O dvanástich mesiačikoch (vydavateľstvo Perfekt). Jeho ilustrátorskú tvorbu charakterizuje hravosť, citlivosť, fantázia a nápaditosť.
Modrá a Zelená, tak znie názov ďalšej výstavy. Príbehy modrej mačky Lízy od spisovateľa Jána Uličianskeho namaľoval ilustrátor Vladimír Král. Zelený je hrášok, z ktorého sa vykľul malý a odvážny chlapček Janko Hraško. Na výstave, ktorú môžete vidieť v priestoroch Domu umenia, sú ilustrácie z oboch kníh doplnené o veľkoplošný rozprávkový objekt. Blӧeglӧekova cesta z Ošemetna, to je názov výstavy ilustrácií Martiny Matlovičovej, ktoré vytvorila pre dvoch autorov detských kníh. Prvým je český spisovateľ, dramaturg a scenárista Tomáš Končinský a druhou slovenská spisovateľka žijúca vo Fínsku, Alexandra Salmela. Literárne texty s ilustráciami Martiny Matlovičovej pravidelne vychádzali v literárno-umeleckom mesačníku pre deti Slniečko.
Výstava Divadelný oriešok je venovaná Roku slovenského divadla. Približuje jednotlivé divadelné druhy (činohru, operu, balet, bábkové divadlo). Tvoria ju autorské ilustrácie scénografky Michaely Zajačkovej doplnené reálnymi divadelnými artefaktami (bábky, kostýmy, líčidlá, parochne, divadelné plagáty atď.). Ako to už na festivale býva zvykom, študenti Katedry bábkarskej tvorby Vysokej školy múzických umení v Bratislave vytvorili na základe súťažných titulov výtvarné objekty Štvorcové oriešky. Pracovali pod pedagogickým vedením Petra Čisárika. Na spoločnej vernisáži odohrajú ukážku z predstavenia Lukáš Tandara a Mariana Bódyová.